Facebook
dawniej: Wydział Technologii Żywności, Wydział Technologii Rolno-Spożywczej

photo1 photo2 photo3 photo4 photo5 photo6 photo7 photo8 photo9 photo10


Kierunek „Bezpieczeństwo żywności” nagrodzony Certyfikatem „Studia z Przyszłością” oraz Certyfikatem Nadzwyczajnym „Lider Jakości Kształcenia”!!!

piątek 18.03.2016

studiaDecyzja Komisji Oceniającej stanowi dowód uznania dla zaprojektowanej i wdrażanej na kierunku „Bezpieczeństwo Żywności” koncepcji kształcenia, która posiada cechy innowacyjne, jest dostosowana do potrzeb rynku i oczekiwań otoczenia społeczno-gospodarczego oraz umożliwia przekazywanie studentom aktualnej, nowoczesnej wiedzy, jak również kreowania umiejętności i kompetencji społecznych oczekiwanych przez pracodawców.

Wyróżnienie to otrzymały 42 kierunki studiów (I i II stopnia oraz podyplomowe) z obszaru nauk technicznych, przyrodniczych i medycznych z różnych uczelni z całej Polski. Wśród tych kierunków sześć uzyskało najwyższą liczbę punktów rankingowych i otrzymało Certyfikat Nadzwyczajny „Lider Jakości Kształcenia”. W tym elitarnym gronie znalazł się nasz kierunek „Bezpieczeństwo żywności”.

Uroczysta Gala Finałowa I edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” odbyła się w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 16 marca br.

Składam serdeczne podziękowania całemu Zespołowi, który przygotowywał program kierunku studiów „Bezpieczeństwo żywności”. Szczególne podziękowania kieruję do osób, które przygotowywały wniosek aplikacyjny: Dr hab. Joli Kowalskiej oraz Dr hab. Ewy Majewskiej, a także Dr hab. Ewy Jakubczyk i Dr hab. Rafała Wołosiaka.

Wszystkim serdecznie gratuluję!

Dorota Witrowa-Rajchert

DSC04622 DSC04478 DSC04502 DSC04532 DSC04582 DSC04588

 

 

 

 

certyfikat


Copyright © 2013 – Wydział Nauk o Żywności - *Zaloguj się* - Napisz do administratora stron -