Katedra Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji

e-mail: kizop@sggw.pl

Pracownicy katedry

Badania

• Optymalizacja parametrów procesu suszenia z punktu widzenia zawartości składników biologicznie aktywnych, właściwości fizycznych materiału, jego zdolności do rehydracji i wiązania wody.
  • Zmiany struktury materiału wywołane procesem technologicznym (suszenie i rehydracja, zamrażanie i rozmrażanie, odwadnianie osmotyczne, aglomeracja).
  • Operacje wstępne (odwadnianie osmotyczne, blanszowanie, ultradźwięki, pulsacyjne pole elektryczne) przed suszeniem a jakość i funkcjonalność produktu.
  • Parametry aglomeracji nawilżeniowej a właściwości użytkowe sproszkowanych produktów.
  • Parametry mieszania materiałów sypkich a jakość mieszaniny.
  • Badanie mikrokapsułkowania metodą suszenia rozpyłowego barwników, aromatów i lipidów.
  • Optymalizacja składu powłok jadalnych w aspekcie ich właściwości użytkowych.
  • Organizacja produkcji i ocena eksploatacyjna urządzeń i maszyn w przemyśle spożywczym.
  • Oczyszczanie ścieków i gospodarka odpadami.
  • Badania właściwości fizycznych materiałów spożywczych w aspekcie projektowania produktu.
  • Właściwości fizyczne materiałów spożywczych, szczególnie ich właściwości teksturalne, sorpcyjne, rekonstytucyjne i akustyczne, w aspekcie zmiennych parametrów procesu technologicznego.
  • Właściwości reologiczne żywności płynnej, o konsystencji ciała stałego, jak też materiałów sypkich.
  • Właściwości sorpcyjne i wiązanie wody w produktach spożywczych.

Oferta dla praktyki
Ekspertyzy i doradztwo z zakresu:

• suszenia owoców, warzyw i ziół różnymi metodami, w tym owiewową, mikrofalowo-konwekcyjną, promiennikową, próżniową i sublimacyjną
  • suszenia rozpyłowego soków owocowych, miodu i emulsji
  • suszenia sublimacyjnego materiałów biologicznych
  • mikrokapsułkowania metodą suszenia rozpyłowego enzymów, barwników, aromatów, lipidów
  • odwadniania osmotycznego owoców i warzyw; – zamrażania i rozmrażania żywności
  • aglomeracji produktów sproszkowanych
  • mieszania sypkich materiałów
  • homogenizacji wysokociśnieniowej produktów płynnych.
  • Badania jakości suszów z owoców i warzyw, w tym skurcz, rehydracja, barwa, zawartość witaminy C, polifenoli, barwników, zdolność przeciwutleniająca.
  • Pomiar parametrów barwy ciekłych, stałych i sypkich produktów spożywczych.
  • Pomiar właściwości reologicznych ciekłych produktów spożywczych, w tym matematyczna interpretacja krzywych płynięcia i lepkości.
  • Badanie struktury surowców i produktów spożywczych technikami w mikroskopii optycznej i skaningowej, w tym archiwizacja zdjęć, komputerowa analiza obrazu, interpretacja parametrów geometrycznych struktury i współczynników kształtu.
  • Instrumentalny pomiar tekstury żywności i wyznaczanie charakterystyk wytrzymałościowych surowców, produktów i opakowań, w tym interpretacja specjalistycznych testów i określenie takich cech jak: twardość, kruchość, konsystencja, łamliwość, elastyczność, lepkość, spójność, smarowalność, wytrzymałość na zgniatanie lub zrywanie, gumiastość, żujność czy przylepność.
  • Oznaczenia użytkowych właściwości produktów sproszkowanych, w tym: analiza wielkości cząstek metodą dyfrakcji, morfologia cząstek, sypkość, gęstość nasypowa, gęstość rzeczywista, zwilżalność i dyspergowalność w wodzie, higroskopijność i podatność na zbrylanie, kohezja i funkcja płynięcia.
  • Badanie stanu wody w żywności, w tym higroskopijność, aktywność wody, izotermy adsorpcji wody z ich matematycznym opisem, kinetyka sorpcji i desorpcja wody, zmiany morfologiczne spowodowane przez wodę, badania prognostyczne przydatności do spożycia.
  • Badanie właściwości akustycznych w ocenie świeżości owoców i warzyw, kruchości i chrupkości produktów typu przekąski.
  • Pomiar osmolalności i temperatury krioskopowej roztworów i napojów.
  • Ultradźwiękowa dezintegracja i homogenizacja próbek ciekłych i stałych.

Dydaktyka:

• Rysunek techniczny z elementami maszynoznawstwa
  • Maszynoznawstwo przemysłu spożywczego
  • Inżynieria procesowa
  • Technologiczne projektowanie zakładów przemysłu spożywczego
  • Ekologia i ochrona środowiska
  • Gospodarka energetyczna
  • Właściwości fizyczne żywności
  • Percepcja sensoryczna
  • Podstawy dietetyki
  • Właściwości teksturalne produktów spożywczych
  • Woda jako składnik żywności