Nabór na studia wymienne LLP/ERASMUS 2012/2013


erasmus_logoNabór na studia Erasmus podzielony jest na trzy etapy:

Etap I Nabór na Wydziale

25 listopada 2011 – 5 stycznia 2012

Etap II Egzamin z języka obcego

28 stycznia 2012 (sobota)

Etap III Weryfikacja list studentów



ZASADY NABORU NA STUDIA WYMIENNE LLP/ERASMUS W ROKU AKADEMICKIM 2012/2013

1. Kryteria kwalifikacji studenta

§  Student po I roku studiów I-ego stopnia

Prawo do wyjazdu na studia Erasmusa mają osoby, które ukończyły pierwszy rok studiów pierwszego cyklu lub studiów jednolitych i mają w momencie wyjazdu status studenta SGGW. Oznacza to, że osoby, które są na urlopie dziekańskim, okolicznościowym lub ukończyły studia nie mogą ubiegać się o wyjazd.

§  Znajomość języka obcego

Do uczestnictwa w studiach wymiennych wymagany jest język obcy na poziomie B2, pozwalający na swobodne porozumiewanie się, czytanie tekstów, pisanie prac i aktywny udział w zajęciach.

Znajomość języka obowiązującego (wykładowego) na wybranej uczelni partnerskiej jest weryfikowana odpowiednim certyfikatem lub podczas egzaminu organizowanego przez biuro CPE (Etap II).

§  Wysoka średnia ocen z całego okresu studiów

Na studia wymienne mogą wyjechać jedynie studenci, którzy uzyskali dobre wyniki w nauce i w momencie wyjazdu nie mają żadnych “zaległości” na Wydziale. Nie ma ustalonej progowej średniej  wymaganej od studentów. Każdy Wydział ma prawo do ustalenia swoich kryteriów w tym zakresie.

§  Posiadanie dodatkowych środków na dofinansowanie pobytu

Student wyjeżdżający w ramach programu Erasmus otrzymuje stypendium, które ma na celu wyrównanie różnic w kosztach ponoszonych w Polsce i podczas pobytu za granicą. Ponieważ stypendium nie pokrywa kosztów ponoszonych przez studenta a jedynie dofinansowuje wyjazd student musi się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów związanych z pobytem na studiach.

2. Nabór

Nabór na studia Erasmus podzielony jest na trzy etapy:

§  Etap I Nabór na Wydziale

25 listopada 2011 – 5 stycznia 2012

§  Etap II Egzamin z języka obcego

28 stycznia 2012 (sobota)

§  Etap III Weryfikacja list studentów

Etap I – Nabór na Wydziale

Obowiązkiem studenta jest:

–       zapoznanie się z ofertą miejsc na uczelniach partnerskich właściwych dla Wydziału

–       przejrzenie stron internetowych uczelni partnerskich i wybór uczelni.

–       zapisanie się na egzamin z języka obcego u Koordynatora Wydziałowego ds. Programów UE lub przedstawienie odpowiedniego certyfikatu

Przeglądając ofertę miejsc na uczelniach zagranicznych należy zwrócić uwagę na język wykładowy.

Studenci studiów międzywydziałowych mogą korzystać z oferty swoich Wydziałów oraz Wydziałów pokrewnych (np. MSGP – Wydział Leśny, Inżynieria i Kształtowanie Środowiska).

Rozmowa z nauczycielem odpowiedzialnym za nabór na wybraną uczelnię. Jest nim osoba kontaktowa, czyli ta, która była inicjatorem zawarcia umowy bilateralnej lub Koordynator Wydziałowy, jeśli umowa była zawierana przez Centrum Programów Europejskich.

Formularz elektroniczny

Każdy student, który chce wziąć udział w naborze i zgłosić swoją kandydaturę jest zobowiązany do wypełnienia elektronicznie formularza zgłoszeniowego i przesłania go w trakcie trwania naboru na adres mailowy do właściwego Koordynatora wydziałowego.

Formularz jest dostępny na stronie internetowej.

Studenci, którzy nie wypełnią dokładnie formularza, nie będą brani pod uwagę w naborze.

SELEKCJA

Każdy Wydział ma swój system selekcji studentów, który ma na celu wybranie osób najlepiej nadających się na wyjazd. Za nabór odpowiedzialny jest: Koordynator Wydziałowy oraz Dziekan.

Uczestnicząc w naborze 25 listopada 2011 – 5 stycznia 2012 studenci ubiegają się o wyjazd w roku akademickim 2012/2013 na semestr zimowy, semestr letni lub cały rok (UWAGA: stypendium gwarantowane jest przyznawane tylko do 6 miesięcy).


Etap II – Egzamin z języka obcego

Egzamin odbędzie się 28 stycznia 2012 i jest bezpłatny dla studentów wyselekcjonowanych przez Wydziały pod warunkiem stawienia się na egzamin. Studenci, którzy nie uprzedzą o swojej nieobecności i nie przedstawią zwolnienia lekarskiego będą obciążeni kosztem organizacji egzaminu.

Zapisy na egzamin prowadzą Koordynatorzy Wydziałowi ds. Programów UE.

Z egzaminu zwolnieni są studenci, którzy posiadają międzynarodowy certyfikat na poziomie średnio zaawansowanym lub wyższym oraz maturę międzynarodową. Certyfikaty, które zwalniają z egzaminu:

  • Język angielski: First Certificate (FCE); TOEFL papierowy od 420 punktów, komputerowy od 187 punktów i internetowy od 75 punktów oraz certyfikaty równoważne lub wyższe
  • Język francuski: DELF A1- Diplôme de d’Etudes Langue Française – premier degré (A1-A4), Comission Nationale du DELF/DALF, Sevres;  DL – Diplome de Langue Francaise – Alliance Francaise i certyfikaty równoważne lub wyższe
  • Język hiszpański: DELE Intermedio – Diploma de Español como Lengua Extranjera (DELE), Instytut Cervantesa
  • Język niemiecki: Zertifikat Deutsch (ZD), Goethe Instytut zdany co najmniej z wynikiem dobrym; Zentrale Mittelstufenprüfung (ZMP), Goethe Instytut i certyfikaty równoważne lub wyższe.
  • Język włoski: CELI3 – Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana lub wyższy oraz inne certyfikaty wydawane przez instytucje współpracujące z włoskim MSZ w zakresie certyfikatów (CILS Due B2 i PLIDA B2)

Egzamin językowy

Jest przeprowadzany z języka:

– angielskiego

– niemieckiego

– francuskiego

– hiszpańskiego

– włoskiego

Składa się z części pisemnej i ustnej.

Egzamin jest dwuetapowy:

Etap 1 – część pisemna: 160 min

Etap 2 – część ustna: 15-20 min

Część pisemna

Składa się z kilku elementów: wypowiedź pisemna, rozumienie tekstu, elementy językowe (ćwiczenia wielokrotnego wyboru i przyporządkowania) oraz rozumienie ze słuchu.

Część ustna

Składa się z trzech elementów: rozmowy ogólnej sprawdzającej komunikatywność językową, rozmowy na narzucony temat oraz zadania językowego.

Uczestnicy egzaminu mogą otrzymać max. 300 punktów, w podziale procentowym:

–       75% całości (225 pkt.) dla części pisemnej oraz

–       25 % całości (75 pkt.) dla części ustnej.

Aby zaliczyć egzamin należy uzyskać z całości egzaminu min. 180 pkt., jednak pod warunkiem uzyskania minimalnej punktacji warunkującej zaliczenie kolejnych etapów:

–       135 pkt. czyli 60% z 225 pkt. z części pisemnej

–         45 pkt. czyli 60 % z  75 pkt. z części ustnej

7 dni roboczych po przeprowadzonym egzaminie z języka znane są jego wyniki. W przeciągu tygodnia od ogłoszenia wyników egzaminu językowego Koordynatorzy są proszeni o stworzenie ostatecznej listy osób zakwalifikowanych i przesłanie jej do CPE.

Etap III Weryfikacja list studentów

Po ogłoszeniu wyników egzaminów z języków obcych lista studentów zakwalifikowanych na wyjazd podlega ostatecznej weryfikacji. Lista osób zakwalifikowanych zostanie wywieszona w gablocie przed CPE/BWM oraz przesłana do koordynatorów wydziałowych.

W uzasadnionych przypadkach Komisja, w której skład wchodzić będzie Kierownik BWM, Koordynator Uczelniany ds. Programu Erasmus oraz osoba kontaktowa ds. wyjazdów studentów na studia Erasmus, ma prawo, w porozumieniu z Dziekanem ds. Dydaktyki, cofnąć zgodę na wyjazd studenta.

Studenci, którzy nie zdali egzaminu, w przypadku wolnych miejsc mogą wziąć udział w naborze uzupełniającym i ponownie wziąć udział w egzaminie językowym. Termin i przebieg naboru uzupełniającego jest ogłaszany w terminie późniejszym w Internecie.

Student, który otrzymał wynik z egzaminu niższy niż przewidywane minimum zaliczeniowe ma prawo do odwołania.


CENTRUM PROGRAMÓW EUROPEJSKICH
Pok. 14, bud. 8, Stary Kampus SGGW

Marta Tymińska
Joanna Żach

tel: 22 59 31049/51marta_tyminska@sggw.pl/erasmus@sggw.pl

Koordynator Wydziałowy:
dr inż. Magdalena Wirkowska

Plik ZASADY do pobrania