STACJONARNE STUDIA DOKTORANCKIE
przy WYDZIALE NAUK o ŻYWNOŚCI SGGW w WARSZAWIE
1. OBSZAR WIEDZY, DZIEDZINA NAUKI I DYSCYPLINA NAUKOWA
Studia Doktoranckie przy Wydziale Nauk Żywności SGGW w Warszawie prowadzone są w obszarze kształcenia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, w dziedzinie nauk rolniczych i dyscyplinie naukowej technologii żywności i żywienia.
2. CZAS TRWANIA I FORMA STUDIÓW
Studia trwają cztery lata (osiem semestrów) i prowadzone są trybie stacjonarnym.
3. EFEKTY KSZTAŁCENIA
Studia doktoranckie przy Wydziale Nauk o Żywności realizowane są zgodnie z planami i programami budowanymi w oparciu
o zakładane efekty kształcenia, z uwzględnieniem specyfiki dyscypliny naukowej technologii żywności i żywienia.
Studia doktoranckie stwarzają warunki do prowadzenia samodzielnych badań naukowych, współpracy naukowej w zespołach badawczych, przygotowania przez doktoranta publikacji naukowej, realizacji planu i programu studiów, przygotowania do egzaminów doktorskich, przygotowania rozprawy doktorskiej oraz uczestniczenia w życiu środowiska naukowego.
Celem kształcenia studentów na studiach doktoranckich jest przygotowanie absolwentów do pracy o charakterze badawczo-rozwojowym w zakresie przetwarzania i utrwalania żywności, pozyskiwania surowców oraz kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności w instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także w zespołach projektowych oraz organizacjach pozarządowych, zajmujących się analizą problemów związanych z produkcją żywności. Doświadczenie nabyte
w trakcie badań naukowych umożliwia doktorantom w przyszłym życiu zawodowym udział w różnego typu projektach (krajowych
i europejskich), gdzie wymagane jest prowadzenie eksperymentu, czy przedstawienie projektu oraz prezentacja wyników. Absolwent uzyskuje kompetencje do samodzielnego kierowania zespołami ludzkimi, wyznaczania priorytetów i rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych w oparciu o krytyczną analizę danych naukowych. Kształtowana jest świadomość odpowiedzialności zawodowej i etycznej za realizację przyjętej koncepcji produkcji zdrowej żywności, z zachowaniem środowiska naturalnego.
Głównym celem studiów doktoranckich jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności
i kompetencji społecznych.
WARUNKI UKOŃCZENIA STUDIÓW DOKTORANCKICH
Warunkiem ukończenia Studiów Doktoranckich jest uzyskanie co najmniej 58 punktów ECTS w zakresie zajęć obowiązkowych
i fakultatywnych objętych programem całego toku studiów oraz realizacja praktyk zawodowych w formie prowadzenia zajęć dydaktycznych na Wydziale (od 10 do 90 godzin dydaktycznych rocznie) lub współuczestniczenia w ich prowadzeniu (zgodnie
z uchwałą Senatu dotyczącą pensum)
Regulamin Studiów Doktoranckich
Indywidualne sprawozdanie doktoranta