Stypendia i wymiana studencka – Niemcy, Czechy, Białoruś, Ukraina

gfpsPomysły na praktyki i późniejszą pracę, nowe znajomości i prawdziwe międzynarodowe przyjaźnie!

Kim jesteśmy?

GFPS (skrót pochodzi od pierwotnego “Gemeinschaft zur Förderung von Studienaufenthalten polnischer Studenten in der Bundesrepublik Deutschland”) to stowarzyszenie non-profit, zarządzane przez młodych ludzi – przez studentów i dla studentów, którym nieobojętne są szczere i przyjazne stosunki polsko-niemieckie.
Ćwierć wieku temu 30 mieszkańców Freiburga (Niemcy Zachodnie) przeznaczało co miesiąc po 20 DM, aby pierwszy student z Polski, Lech Ostasz, mógł studiować filozofię w wolnym kraju, po drugiej stronie żelaznej kurtyny.
Dziś politycznej kurtyny i betonowego muru już nie ma, istnieją jednak nadal uprzedzenia i stereotypy, z którymi można walczyć tylko poprzez umożliwianie osobistych kontaktów otwartym na świat młodym ludziom.
W 2009 roku GFPS obchodził 25-lecie istnienia w Niemczech i 15-lecie istnienia w Polsce, Honorowym Patronatem objął nas prof. Władysław Bartoszewski, od początku związany z GFPS.

Bądź aktywny z GFPS!

Zapraszamy studentów do uczestniczenia w naszych spotkaniach, do zaangażowania się i członkostwa w GFPS!
Poszukujemy osób chętnych do dalszego rozwijania programu stypendiów, kursów językowych i projektów w GFPS-owym duchu porozumienia między narodami – także między Polską, Czechami i Ukrainą.
Czekamy na chętnych do zaangażowania się w Grupy Lokalne GFPS, które opiekują się stypendystami w Polsce!
Walne zebranie członków GFPS z wyborami nowego zarządu odbędzie się 6 marca 2010 w Warszawie – zainteresowanych zapraszamy i prosimy o kontakt!

Stypendium GFPS – Twój semestr w Niemczech

– wyjątkowy i jedyny program stypendialny finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej,
– przyznawane studentom wszystkich kierunków,
– przyznawane na podstawie wniosku i rozmowy kwalifikacyjnej (wniosek: www.gfps.pl/oferta/stypendia.html),
– umożliwia realizację własnego projektu naukowego na uczelni niemieckiej,
– 500-550 EUR miesięcznie przez 5 miesięcy,
– opieka Grupy Lokalnej i bezpłatne seminaria naukowe na rozpoczęcie i zakończenie semestru,
– nowe przyjaźnie z młodymi ludźmi z Niemiec, Czech i Białorusi.

Kryteria wyboru stypendystów:

*** dobre wyniki w nauce
*** wartość społeczna i naukowa projektu
*** znajomość języka niemieckiego
*** gotowość do zaangażowania w działalność GFPS w trakcie i po stypendium (Grupa Lokalna, organizacja seminariów itp.).

Termin składania wniosków o Stypendium GFPS na semestr zimowy 2010/11 mija 31 marca 2010 r.

Pobierz ulotkę

Kontakt: